« انتخابات 12 اسفند (1390) در یک نگاه »

                                           « انتخابات 12 اسفند (1390) در یک نگاه »

مشارکت بالا در همه‌ی انتخابات در طول عمر پر برکت جمهوری اسلامی توسط مردم فهیم و باشعور به یک سنت حسنه و امری نهادینه شده تبدیل شده است، بطوریکه عامل انسانی که اصلی‌ترین رکن انتخابات و مردم سالاری دینی در ایران تلقی می‌شود، بدون توجه به سایر عوامل با درک موقعیت خطیر و حساس کشور و جمهوری اسلامی با مشارکت مثال زدنی به نظام خود که برآمده از خون هزاران شهید است رأی اعتماد مجدد دادند. مشکلات و نواقص داخلی هرگز عاملی نشد که کاهش مشارکت را به وجود بیاورد. بنابراین همواره ملت هوشیار و بصیر ایران بدون توجه به هرگونه تبلیغات منفی به فرمان رهبر خود مبنی بر حضور در انتخابات مهر تأیید زده و باز هم شگفتی آفرین شدند. مشارکت 64% در انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی رخ داد که نظام جمهوری اسلامی و دولت پرتلاش و زحمت‌کش از همه جهات مورد تهاجم و شماتت قرار گرفته بود؛ تحریم‌های اقتصادی علیه مردم ایران، دسیسه علیه دوستان ایران در جهان از طرف دشمنان خارجی و اقدامات غیر خردمندانه دوستان ناآگاه داخلی علیه خاکریز اول کشور در مقابل دشمن، دامن زدن به مشکلات اقتصادی توسط مطبوعات، سایت‌ها و سیاسیون مخالف دولت برای شکست دولت و کاهش مشارکت مردم در انتخابات اجرایی شد. اما مردم بدون توجه به همه هجمه‌ها و تهاجمات ناجوانمردانه برای چندمین بار ولایت‌پذیری و ولایت‌مداری خود را به رخ دنبا و سیاست‌مداران بی‌تعهد نالایق که جز به منافع حزبی و شخصی خود نمی‌اندیشند کشید. و این دیدگاه را دوباره تأیید کردن که رفتار انتخاباتی مردم ایران را ن نه می‌شود پیش‌بینی کرد و نه می‌توان با دروغ، فریب، نیرنگ و دسیسه به آن جهت داد. هرچند در این‌باره مطلب زیاد است،اما شکوه و عظمت حضور مردم در انتخابات و حمایت از رهبر و نظام جمهوری اسلامی و دولت خدمت‌گزار را نه می‌توان فهمید و نه می توان شکرگزار آن بود اما می‌توان درس‌هایی از آن گرفت؛ که در ذیل به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود.

 1. در انتخابات 12 اسفند 90 مردم دست به پالایش بزرگی در عرصه قوه قانونگذاری زدند و کسانی‌که سالها بر صندلی مجلس جا خوش کرده بودند را بازنشسته کردن و در واقع با آنها تصویه حساب کردند .
 2. در انتخابات 12 اسفند 90 مردم بر خلاف اغلب انتخابات قبلی که تقریبا لیستی و گروهی رای  میدادند به این نوع تفکر و نگاه که مطلوب بعضی از جریان های سیاسی بود رای منفی داده و افراد را بر اساس لیاقت و شایستگی ، گزینش کردند.( دکترحدادعادل و مرندی بهترین تایید بر این دیدگاه می باشد .)
 3. در انتخابات 12 اسفند 90 ، اکثریت مطلق کسانیکه طرح سوال از رئیس جمهور را پیگیری                  می کردند و آن را همواره بعنوان چماقی علیه دولت بکار می بردند با رای معنی دار (نه) مردم مواجه شدند و از ورودشان به خانه ملت جلوگیری شد و یا آنها را با شکست سنگین مواجه کردند .
 4. در انتخابات 12 اسفند 90 بر خلاف انتخابات ادوار گذشته مجلس که دولت های وقت و احزاب  دولتی بر آمده از آنها انتخابات را کانالیزه می کردند ویا به آن گاها جهت می دادند ، دولت آقای احمدی نژاد هیچگونه اثر و جهت دهی در انتخابات نداشت و بطور رسمی اعلام کرد دولت از هیچ گروه و حزبی حمایت نمی کند و انتخابات را به مردم واگذار می کند .
 5. در انتخابات 12 اسفند 90بر خلاف ادوار گذشته فقط 5 نفر از نمایندگان تهران به طور مستقیم به مجلس راه یافتند که این پدیده خود به تبیین و بررسی دیگری نیاز دارد .
 6. در انتخابات 12اسفند،مردم در سراسر کشور به افراد معتدل ،دلسوزو منصف تمایل بیشتری نشان دادند تا افراد رادیکال ،تندرو و تنش زا . بنابراین رای دکتر حداد عادل در تهران حاکی از توجه و نگاه تیزبین مردم به رفتار و عملکرد نمایندگان در مجلس است . از طرفی کاهش شدید و معنی دار آرای افرادی مانند مهندس باهنر ، توکلی،زاکانی و..... نشان از عدم تمایل مردم به دیدگاههای افراطی ویا مخالفت با ساکنین فتنه 88بود .
 7. در انتخابات 12 اسفند 90مردم ایران (نه های زیادی گفتند) الف:اینکه دولت ورئیس جمهور نه انحرافی هستند و نه طرفدار تسلیم مقابل آمریکا .ب ) اینکه فتنه 88 و ساکنین آن را نه فراموش می کنند و نه می بخشند. ج) اینکه کسانی چوب لای چرخ دولت می گذارندو به بهانه های دروغین مجلس را علیه دولت تحریک می کنند را خوب شناسایی کرده وبا آنها سر بزنگاه بر خورد مناسب می کنند. د) و ....
 8. در انتخابات 12 اسفند 90 مردم در سراسر کشور که مصادف با ایام عید و خانه تکانی بود ، مردم دست به  خانه تکانی بزرگی زدند و مجلس را با افراد جدید و جوان برای دوره پیش رو مزین کردند، وبه قول معروف جوان گرایی کردند .
 9. در انتخابات 12اسفند 90 میانگین مشارکت بالاتر از همه ادوار بود .
 10. در انتخابات12اسفند 90 شاید برای بار اول بود که فردی از جبهه مخالف در لیست جبهه مقابل قرار می گرفت ، ( قرار گرفتن دکتر مرندی در لیست جبهه متحد).
 11. در انتخابات 12اسفند 90 محدودیت های جدید تبلیغاتی از سوی مراجع قانونی اعمال شد .
 12. در انتخابات 12اسفند 90 شعور سیاسی مردم در مشارکت بالا و چگونگی رأی دادن و گزینش بی‌نظیر بود. روزهای منتهی به انتخابات و عدم گرم شدن شور انتخابات در کوی و برزن باعث نگرانی بسیاری از دلسوزان شده بود هر چند رهبر فرزانه انقلاب بشارت مشارکت بالا را نوید داده بودند.
 13. انتخابات 12 اسفند 90 نشان داد که مردم ایران به بلوغ کامل سیاسی نائل شده‌اند و توجه چندانی به تبلیغات بی حد وحصر و هزینه‌های گزاف و مشکوک ندارند. (هزینه‌ی بالای تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری رقبای آقای احمدی‌نژاد در سال 84 و 88)
 14. در انتخابات 12 اسفند رقابت سنتی میان چپ و راست و یا اصلاح‌طلب و اصول‌گراء نبود بلکه رقابت میان اصول‌گرایان که دارای درجات متفاوتی از اصول‌گرایی بودند بود. (رقابت اصلی در کل کشور میان لیست جبهه پایداری و جبهه متحد بود).
 15. در انتخابات 12 اسفند 90 مردم به ندای رهبر خود (که از قبل حضور با برکت مردم را نوید داده بود) برای صدمین بار لبیک گفته و اعلام کردند که هرگز تنهایش نخواهند گذاشت.
 16. و در انتخابات 12 اسفند 90 لطف بی‌کران خداوند متعال و حضرت ولی‌عصر (عج) شامل مردم و نظام ایران شد و توطئه‌های داخلی و خارجی را خنثی کرد.
 17. و سرانجام سیلی مردم ایران که رهبرمان حضرت امام خامنه‌ای اشارت آن را کرده بودند بر صورت ضعیف و شیطانی دشمنان داخلی و خارجی نظام الهی ایران نواخته شد.
/ 0 نظر / 4 بازدید