ایران کشور حماسه هاست

ایران کشور حماسه هاست

امام خامنه ای هر ساله با توجه به تحلیل وضعیت کشور در عرصه داخلی و بین المللی شعاری را به عنوان نقشه راه مدیران و مسئولین وآحاد ملت اعلام می کنند.در ادامه این سنت حسنه و درک درست از شرایط کشور از سوی رهبری انقلاب امسال با عنوان ((سال  حماسه سیاسی و اقتصادی)) نام گذاری شد.لازم است هم در زمینه اقتصاد هم در زمینه سیاست،حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید وارد شد. باهمت بلند ونگاه امیدوارانه باید وارد شده.با دل پرامید و پر نشاط باید وارد میدان ها شد و باحماسه آفرینی باید اهداف خود رسید. با این نگاه ، سال 92 را به عنوان((سال  حماسه سیاسی و اقتصادی)) نام گذاری می کنیم وامیدواریم به فضل پروردگار ، حماسه اقتصادی و سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمان و مسئولان دلسوز کشور تحقق پیداکند.

این راهبرد و نام گذاری با توجه و احاطه به شرایط داخلی ، منطقه ای و جهانی و همچنین انتخابات ریاست جمهوری پیش رو و دیگرتحولات مهم سیاسی  حائز اهمیت ویژه ای می باشد. بنابراین با توجه به این مهم نکاتی درباره شعار حماسه سیاسی مطرح می کنیم.

((حماسه)) به معنای شدت ، صلابت ،شجاعت ،دلاوری ، زنده دل و بانشاط بودن ، حمیت ، غیرت به خرج دادن و دلیری است.2

((سیاست)) به معنای تدبیر امور و مصلحت اندیشی و دور اندیشی ، تمشیت امور در دولت و چه غیر دولت آمده است.

مردم ایران خالق حماسه های فراوانی بوده اند که هرکدام آنها برای کشور نقطه قوت و افتخار ملی تلقی می شود.در تاریخ ملت ایران و عمر 34 ساله انقلاب اسلامی حماسه هایی چون انقلاب اسلامی ،حماسه سوم خرداد فتح خرمشهر ، حماسه 22بهمن ، حماسه 9 دی ، و در راس همه حماسه ها حماسه قیام عاشورا در فضای سیاسی ایران نور افشانی می کند که تمام حرکت های حماسی ملت ایران با توجه به این حرکت حماسی امام حسین (ع) شکل می گردد. حماسه 9 دی بیانگر این نگاه  ملت ایران می باشد.

یکی از کاربردهای رایج مفهوم حماسه در توصیف انتخابات و حضور و نقش افرینی مردم در آن است.در این راستا رهبر معظم انقلاب ازسال 1370 تاکنون در چند نوبت این واژه را برای حرکت جهادی و انقلابی  و پرشور مردمی در انتخابات بکار برده اند.

-در سال 76 رهبر فرزانه انقلاب طی پیامی ازحضور پرشور مردم در انخابات ریاست جهموری تشکر کردند و فرمودند ((صحنه زیبا وپرشوری که در روز جمعه دوم خرداد و در پای صندوق های رای آفریدید ، حقیقتا یک حماسه تاریخی بود. ))

-در سال 84 فرمودند (( من امیدوار هستم وا زخدای متعال متضرعانه مسالت می کنم که به ملت ایران توفیق دهد امروز حماسه ی دیگری را با حضور خودشان در پای صندوق های رای رقم بزنند.))

-در سال 88 نیز فرمودند : حماسه پرشور اعلام دلبستگی یکپارچه مردم به نظام اسلامی و مشارکت بسیار کم نظیر 85 درصدی مردم درانتخابات ، نشان دهنده رحمت و تفضل پروردگار و عنایت خاص ولی عصر (عج) به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی است.))

حال با توجه به مضامین بالا این سوال به ذهن می رسد که علت نام گذاری سال 92 با عنوان حماسه سیاسی  چه دلایلی می تواند داشته باشد؟ چه بسترهایی وجودداردکه امام خامنه ای با توجه به آن امسال را سال حماسه سیاسی  نام گذاری کرده اند؟ سال های گذشته عموماشعارها به گونه ای انتخاب میشد که صبغه استمرار و تداوم آن واضح بود. اما نامگذاری امسال بار معنایی موقت و تاکتیکی را به ذهن متبادر می کند. با موشکافی پیام نوروزی حضرت آقا و بیانات ایشان در حرم رضا (ع) به نکات کلیدی و راهبردی زیرخواهیم رسید:

نکته اول:معمولا انتخاب نام و عنوان برای سال توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اساس اطلاعات و گزارش ها و کار ، کارشناسی شده واشراف معظم له بر مسائل کشور ، منطقه و جهان می باشد ، از طرفی درک و شهود ایشان از معارف  غنی اسلامی و قرآنی  هرساله راهبرد کلان کشور را مورد توجه و تعمق قرار می دهند ، و هرساله ماموریتی را متوجه مسئولان و آحاد ملت می کنند.

نکته دوم : هدف مقام معظم رهبری از نام گذاری سالها حول چند محور می تواند باشد 

یک -جلب توجه مردم به یک ارزش به و توسعه و عمق بخشی آن در جامعه و ارتقا فرهنگ عمومی. 

دو-بر طرف کردن یک یا چند مشکل پیش رو

سه-عقیم سازی و یا پاسخ به تهدیدات خارجی یا داخلی

گاهی رهبر انقلاب برای مبارزه  با تنبلی و بیکاری و عدم تحرک و یا گاهی روی انضباط اجتماعی  تاکید و اصرار دارند.
بررسی تمام شعارهای ارائه شده توسط ایشان حکایت از نیاز جامعه به به آن  رویکرد می باشد.

نکته سوم: از مجموع نام گذاریها و روشنگری ها ی معظم له توجه به اقتضائات داخلی و شرایط منطقه و جهان و تهدیدات نظام کاملا هویداست.

با تدبردر نکات گفته شده ممکن است طرح حماسه سیاسی بعنوان شعار حاکی ازتوجه مقام معظم رهبری به مسایل زیر باشد:

1-اختلاف سلیقه ای درعرصه سیاسی:

متاسفانه اختلافات ودعواهای سیاسی میان جریانت سیاسی روند رو به رشدی را نشان داد. که ادامه آن می تواند به وحدت ملی و نشاط و امید سیاسی صدمه وارد کند ، از طرفی این پدیده می تواند بر سیاست خارجی نیز اثر گذار باشد. دشمن نیز با رصد رخدادهای داخلی به دنبال بهره برداری و اختلاف افکنی خواهد بود . لذا مقام معظم رهبری با درک این تهدید ،تاکید بر حماسه سیاسی نمودند تا همه ارکان نظام ، گروهها ، احزاب  و افراد برای اجرایی کردن این اندیشه نورانی هم قسم و همگام شوند.

2-بد اخلاقی های سیاسی :

در سال گذشته بد اخلاقی وپرخاشگری سیاسی زیادی رامشاهده کردیم . ین روند باعث التهاب جامعه شدبه گونه ای که مقام معظم رهبری فرمودند:((فعلا نصیحت  میکنم))بنابراین سال 92 که سال انتخابات است ، فضای بد اخلاقی و پر خاشگری نیزفراهم است لذا ضرورت دارد که تمام مسئولین همت کنند و اخلاق  اسلامی را سر لوحه کار و عمل خود قرار دهند تااز قبل بی اخلاقی و بداخلاقی آفتی متوجه نظام نشود.بدیهی است رعایت اخلاق اسلامی و پیوند برادری باعث نشاط و امید سیاسی در جامعه و مشارکت گسترده درمناسبات سیاسی خواهد شد.

در این راستا رهبر انقلاب می فرمایند : من خواهش  می کنم همیشه ، درهمه دوران ها ، انتخاب ها را وسیله ای قرار بدهید برای قوت ملی ، برای افزایش اقتدار ملی ، نه برای تضعیف  نظام و تضعیف آبروی ملت . بد اخلاقی های سیاسی حتما باعث تضعیف نظام می شود.

3-فشار های حقوق بشری :

دشمن و مخالفان جمهوری اسلامی سا لهاست تلاش می کنند تا چهره نظام اسلامی را با بحث های حقوق بشری مخدوش کنند ، اما مشارکت سیاسی حداکثری و پاسخ به ندای رهبر انقلاب و خلق  حماسه سیاسی سیلی  محکمی بر صورت بد خواهان نظام اسلامی و دشمن بد طینت خواهد بود .

4-توطئه انتخابات آزاد:

کلید واژه انتخابات آزاداز مفاهیمی است که دشمن برای اهداف شیطانی خود درست کردند. تکرار این شعار از طرف هرکس و هرگروه ، بازی در زمین دشمن تلقی می شود بنابراین مسئولین و متولیان دقت کنند در دام دشمن نیفتند و پازل دشمن را کامل نکنند . انتخابات در ایران کاملاآزاد و مردمی و دارای چارچوپ و ضوابط می باشد. در این راستا مقام معظم رهبری فرمودند: ((معلوم است که انتخابت باید آزاد باشد ، مگر بیش از سی انتخابات سه دهه اخیر آزاد نبود ه؟ در کدام کشور انتخابات از ایران آزادتر است؟))

5-پیچ تاریخی :

جهان در یک پیچ تاریخی بزرگ قرار دارد . عبور از این پیچ تاریخی جهان را در مرحله جدیدی قرار خواهد داد و فرصت مناسبی را برای ملت های دارای اندیشه فراهم خواهد ساخت . لذا رهبر انقلاب اسلامی  در سال 91 در جلسه سران عدم تعهدفرمودند : ((در شرایط  گیتی حساس و جهان درحال گذر از  یک پیچ تاریخی بسیار مهم است.انتظار می رود نظم نوینی در حال تولد یافتن است . پس در این شرایط خطیر بین المللی حماسه سازی در عرصه سیاسی برای جمهوری اسلامی و دوستان ایران ظرفیت بزرگی خواهدساخت بطوریکه در معادلات جهانی و مدیریت آن اثر گذار باشیم.

6-فشارهای همه جانبه دشمن:

فشارهای سیاسی ، حقوق بشری و خصوصا اقتصادی دشمن در سال 91 و درادامه در سال 92 برای تسلیم ملت طراحی شده است .با فشار اقتصادی و تحریمهای به اصطلاح فلج کننده به دنبال جدایی ملت ازنظام اسلامی می باشد. بنابراین نباید فریب دشمن راخورد و با مشارکت گسترده درانتخابات ریاست جمهوری توطئه دشمن را عقیم کنیم.

7-وضعیت پرونده هسته ای :

سال 92  سال مهمی برای مسایل سیاسی و اقتصادی و حتی هسته ای خواهد بود. امسال باید تکلیف چالش هسته ای کشور با غرب تمام و کمال به نفع جمهوری اسلامی پایان پذیرد. پای کار بودن مردم ، استقامت ، پایداری و حضور در صحنه انقلاب باعث شجاعت مسئولین هسته ای خواهد شد لذا حضور فراگیر و حداکثری درانتخابات و خلق حماسه سیاسی باعث دلگرمی دوستان انقلاب  و عقب نشینی  دشمنان می باشد.تکلیف تحقق شعارحماسه  سیاسی بر عهده همه مسئولین ، نهادها ، قوای سه گانه ومردم خواهد بود.بنابراین برای انجام این وظیفه تلاش مداوم ، ایثار ، برادری،تحمل همدیگر و مهربانی راه را برای انجام این  مهم هموار خواهد کرد و انشاالله حماسه ای در خورملت که  نام ایران اسلامی را در جهان طنین انداز کند رقم خوهد زد.

محمد حسین گودینی  

/ 0 نظر / 6 بازدید