ارزیابی اولیه از دولت اعتدال

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم که با شعار تدبیر و امید با طعم اعتدال بر سایر رقبای خود پیروز شد ، بلافاصله پس از انجام مراسم تحلیف لیست وزرای پیشنهادی خود را به مجلس ارائه کرد تا بازار سیاست و تحلیل را گرم کرده و مجلس را غافلگیر کند.

در اولین نگاه به نظر میرسد جناب دکتر روحانی از شعار اعتدال خود عدول کرده است ، زیرا ارزیابی اولیه کابینه معرفی شده نشان می دهد که تعادل سنی در این کابینه وجود ندارد و بیشتر اعضا نوه که هیچ نتیجه و نبیره خود را نیز دیده اند. لذا کابینه ((پیره مردههای)) نام با مسمایی برای آنها خواهد بود.

ریاست دولت بازدهم که پرچم اعتدال را بالای سر برده در کابینه پیشنهادی خود جایی برای زنان فرهیخته باقی نگذاشته تا همچنان بی اعتنایی به نیمی از جامعه دیده شود، بنابر این در این عرصه هم اعتدال به کلی نادیده گرفته شده و فقط جنبه شعاری دارد.

در کابینه تدبیر و امید باز هم یک عقب گرد به گذشته دور را شاهدیم یعنی اینکه اکثر وزرای پیشنهادی شامل سیستم مدیریت بسته دهه شصت هاشمی می باشد و نشان میدهید که تئوری گردش نخبگان و جوان گرایی و گردش قدرت در این اندیشه و دولت اعتباری ندارد.

اما نکته کلیدی معرفی عباس آخوندی با جناق حجت السلام ناطق نوری به عنوان و زیر راه و شهرسازی باعث نا امیدی کسانی شد که دل به دولت اعتدال بسته بودند . جناب آقای اخوندی یکی از اعضای از اعضای اصلی ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی در سال ۸۸ و نماینده وی در جلسه تاریخی با رهبر انقلاب اسلامی که برای بحث در رابطه با نتایج انتخابات دهم منعقد گردید بود. گفته می شود نامبرده در جلسه فوق رفتار مناسبی از خود نشان نداده و از طرفی بارها ازانتخاباتآزاد و موسوی حمایت کرده است.

در باره وزیر پیشنهادی نفت مهندس زنگنه و نقش وی در سالیان گذشته و قرار داد کرسنت و سایر وزرا مطلب زیاد است اما آنچه تاکنون دیده شد، تایید کننده مشی اعتدال نیست هرچند باید بیشترصبر کرد و منتظر ماند تا ثمره دولت تدبیر و امید و اعتدال را ببینیم.

 

/ 0 نظر / 13 بازدید