آیا توافق ژنو بازی برد-برد است!؟

آیا توافق ژنو بازی  برد-برد است!؟

 

پس از یک دهه فراز و نشیب سر انجام در سحرگاه روز یکشنبه سوم آذر 92 دولت روحانی که به دولت تدبیر و اعتدال مشهور است توافق هسته ای بین ایران و کشورهای 5+1 و بهتر است بگوییم بین ایران و یک (آمریکا) در شهر ژنو منعقد کرد.

صبح روز یکشنبه روز دیگری بود. حسن روحانی رییس جمهور نامه ای به  مقام معظم رهبری نوشت و از پیروزی جمهوری اسلامی سخن گفت. رهبر معظم انقلاب با پاسخی هوشمندانه این گونه فرمودند: دستیابی به آنچه مرقوم داشته اید در خور تقدیر و تشکر از هیات مذاکرات هسته ای و دیگر دست اندر کاران است و می تواند پایه اقدامات هوشمندانه بعدی قرار گیرد.اما نگاهی ساده به متن توافق بین ایران و آمریکا در بادی امر نشان می دهد که تعهدات طرفیندارای یک وزن نیست.تعهدات ایران مشخص و کاربردی اما تعهدات طرف مقابل مبهم و قابل تفسیر می باشد از این رو بهتر است با شمارش تعهدات دو طرف بازی ببینیم چه داده ایم و چه گرفته ایم، هر چندبا نگاه اجمالی به متن توافق این برداشت تقویت می شود که در کوتاه مدت شاید به لحاظ اقتصادی گشایشی درامور کشور حاصل شود، اما در طولانی مدت این اقدام بیشتر باعث حیرت خواهد شد .چرا که برای همیشه متعهد شده ایم که غنی سازی فراتر از 5 در صد را انجام ندهیم . البته این نکته قابل تامل است که بازی برد- برد با آمریکا که آقایان از آن دم می زنند معنایی ندارد و همواره جبهه حق و باطل در مصافی دائمی قرار دارند که پایان ناپذیر هم خواهد بود. اما این نکته بسیار مهم جلوه می کند که این  چه توافقی هست که هر دو طرف دعوا اعلام پیروزی کامل کرده اند.

تعهدات جمهوری اسلامی ایران :

ایران غنی سازی بالاتر از 5% را باید متوقف کند.

ایران تهعد کرده ذخایر اورانیوم غنی شده 20% خود را رقیق کرده به طوی که قابل بازگشت نباشد.

ایران متعهد می شود که فعالیت های خود را در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز،فردوواراک را گسترسش نخواهد داد.

ایران متعهد شده محل های جدیدی برای غنی سازی ایجاد نکند.

ایران تعهد کرده تاسیساتی که توانایی بازفرآوری داشته باشند را نسازد.

ایران تعهد کرده بازرسی روزانه بازرسان آزانس به فردو و نطنزرا با هدف بررسی فایل های ضبط شده دوربین ها در مواقعی که بازرسان سرزده در سایت حضور ندارند را مهیا کند.

ایران تهعد کرده دسترسی بازرسان آژانس را به گارگاه های مونتاژ سانتریفیوژ مهیا کند.

ایران تهعد کرده دسترسی بازرسان آژانس را به گارگاه های تولید روتور سانتریفیوژ و محل نگهداری آنان مهیا راکند.

ایران تهعد کرده دسترسی بازرسان آژانس را به معادن اورانیوم و تخلیص آن را مهیا کند.

ایران پذیرفته که چشمان شیطان همواره پستوی ایران را به نظاره بنشیند.

ایران پذیرفته که غنی سازی صنعتی و تجاری اورانیوم را کنار بگذارد و برای همیشه وارد کننده این مواد باارزش باشد.

ایران پذیرفته اطلاعات زیادی در مورد سایتهای هسته ای را به غرب اهدا کند.

ایران پذیرفته در تاسیسات آب سنگین اراک مطابق میل شیطان عمل کند.

ایران پذیرفته که با کلید داخلی  درب های قفل شده به روی دشمنان را باز باز کند.

ایران پذیرفته که از نصب سانتریفیوژ های جدید خودداری کند.

ایران پذیرفته که تعداد زیادی از سانتریفیوژ ها تعطیل و فقط هزینه نگهداری از آنها به ملت تحمیل شود.

ایران پذیرفته که پروتکل الحاقی را بپذیرد و  ان در مجلس و دولت تصویب کند. ( بازدید سرزده از هر مکان و در هر زمان).

 

 

تعهدات غرب به ایران :

تمام تعهدات غرب داوبطلبانه خواهد بود.

توقف تلاش برای کاهش خرید نفت خام ایران به نحوی که مشتریان فعلی بتوانند میانگین میزان کنونی خرید نفت خام خود را از ایران کماکان ادامه دهند.

بازگشت مبالغ مشخص از عواید فروش نفت ایران در خارج از کشور به ایران.

تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا بر بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط تعلیق می شوند.

تعلیق تحریم صادرات پتروشیمی ایران.

تعلیق تحریم طلا و فلزات گرانبها.

تعلیق تحریم امریکا بر صنعت خودرو.

صدور گواهی عرضه و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیر نظامی ایران.

عدم صدور قطعنامه جدید تحریم هسته ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل.

دولت آمریکا در چهارچوب اختیارات قانونی ریس جمهور و کنگره از تشدید و ایجاد تحریم های جدید هسته ای جلوگیری خواهد کرد.

عدم صدور قطعنامه جدید تحریم های هسته ای از سوی اتحادیه اروپا.

یک کانال مالی به منظور تسهیل تجارت امور انساندوستانه برای تامین نیازهای داخلی ایران از درآمد های نفتی ایران در خارج از کشور تاسیس خواهد شد.

با ارزیابی داده ها و ستاده ها مشخص می شود تمام چیزهاایی که گرفته ایم به اندازه این تعهد که پذیرفته ایم غنی سازی اورانیوم را  بیشتر از پنج درصد انجام ندهیم ارزشی ندارد.

از طرفی به نظر می رسد هرگز بهذهن  تیم مذاکره کننده ما نرسیده که چه تدبیری برای بعد از اتمام سوخت راکتور هسته ای تهران اندیشیده شده است.در ضمن اینکه گفته می شود برای اولین بار حق غنی سازی جمهوری اسلامی ایران از ناحیه غرب به رسمیت شناخته شده است از طنزهای تاریخی است زیرا حق غنی سازی اورانیوم سال ها پیش توسط دولت های تنظیم کننده معاهده ان پی تی به تمام کشور های عضو داده شده است.

لذا آمریکا و هیچ کشور دیگری دارای این شان کاذب نیست که بخواهد به کشوری حق غنی سازی اورانیوم اعطا کند. بنابراین این جمله که دکتر روحانی و ظریف بارها تکرار کرده اند که غرب حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخت حرف صحیحی نیست.زیرا نه آمریکا و نه هیچ کشور دیگری در جایگاهی نیست که بتواند این حق را اعطا و یا سلب کند .

لذا اقایان جمله سازی نکنندو مانند جمله … خزانه خالی است جمله های دشمن پسندانه دیگری اختراع نکنند.

        باز هم تکرار می کنم مشکل و لجاجت آمریکا با ایران به خاطر فعالیت های هسته ای نیست دشمنی و کینه آمریکا ریشه در عداوت شیطان با حق را دارد و گرنه آمریکا خود سازنده سسلاح هسته ای است ، اولین استفاده کننده از سلاح هسته ای بوده و هست، ترویج دهنده و گسترش دهنده سلاح هسته ای بوده و هست .

آمریکا با اسلام مشکل دارد .آمریکا با اسلام با  شیعه ،با امام حسین (ع) و با حضرت ولی العصر (عج) مشکل دارد. بنابراین همه ملت ایران بدانند بر فرض رعایت و انجام تمام خواسته های امریکا از ایران که در توافق ژنو آمده آمریکا باز مسایل جدیدی را طرح خواهد کرد.حقوق بشر،حقوق زنان،سلاح های موشکی، سپاه ،بسیج،سوریه،فلسطین،لبنان ،عراق و ...

       و در اخر باید بدانیم خواسته های شیطان حد یقف ندارد.ضمنا با قرارداد ژنو عملا آمریکا و متهدانش مقررات ان پی تی را دور زده اند و من بعد هر کشوری بخواهد غنی سازی کند باید با غرب و آمریکا هماهنگ شود نه با مقررات ان پی تی و آژانس بین المللی انرژی اتمی .                        

 

/ 0 نظر / 10 بازدید